Oto Radyatör Bakımı

Oto Radyatör Bakımı

Radyatör bakımı için gerekli kilometre genellikle 20.000 kilometre dir.

Aracınızın radyatöründe bir sorun olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bu durumda radyatör bakımı gelmiş olabilir ve bu bakımının geciktirilmesi bazı önemli olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Dilerseniz öncelikle sistemin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına kısaca bir bakalım. Radyatörler uluslararası standartlar çerçevesinde aracın, marka, model ve yapısına göre üretilirler. Dolayısıyla her araç için farklı bir radyatör modeline ihtiyaç duyulur. Ancak tüm araçlarda sistem aynı temele dayanır ve hareket halindeki aracın oluşturduğu rüzgarın petek doku içerisinden geçerken sıvıyı soğutması prensibi geçerlidir. Bunun yanı sıra radyatör bakımı için gerekli kilometrenin genellikle 20.000 kilometre olduğunu hemen hatırlatalım.

Radyatör Arızası İyi Bir Gözlemle Dışarıdan Tespit Edilebilir

Araç çalıştığı sürece görevini yaz kış sürdüren radyatörlerin son derece hassas bir görev üstlendikleri biliniyor. Aslında oldukça dayanıklı bir şekilde imal edilen bu donanım kolay kolay arıza yapmamaktadır. Fakat özellikle su kullanımından kaynaklanan radyatör arızası en fazla karşılaşılan arıza tipidir. Bu tıkanıklık içerisinde dolaşım halinde bulunan sıvının tamamen durması anlamına gelmeyebilir. Petek doku içerisindeki ince kanallarda zamanla biriken kireç ve motordan gelen tortular genellikle bu arızaya yol açarlar. Günümüzde artık sadece radyatörler için üretilmiş bazı solüsyonlar bulunuyor ve bu solüsyonları kullanarak tıkanıklıklar kolayca giderilebiliyor. Elbette sürücünün bu işlemi kendi başına yapması doğru değildir. Çünkü radyatöre uygun olmayan ve deformasyon gücü yüksek asitlerin kullanılması motor ve diğer tüm sistemlerde büyük hasara yol açar. Dolayısıyla zamanı geldiğinde radyatör bakımı için bu işin uzmanından yardım almak son derece doğru bir davranış olacaktır.

Radyatör Sistemi Bir Bütün Olarak Kabul Edilmelidir

Takdir edersiniz ki her donanım farklı bir donanımın parçasıdır ve bir bütün olarak kabul edilmelidir. Radyatör sistemi de tarif etmiş olduğumuz sistemlerden biri ve bağlantı hortumları, hararet fanı gibi pek çok parça ile doğrudan bağlantılıdır denilebilir. Sistemle ilgili bir sorun yaşamanız durumunda sadece radyatörün odağındaki sorunlar akla gelmemelidir. Özellikle sürücüleri bir noktada uyarmakta yarar görüyoruz. Çok hızlı şekilde motor üst kapak contasını yakacak en önemli etkenin radyatör hortumlarından kaynaklanabileceği asla unutulmamalıdır. Çünkü radyatöre göre çok daha çabuk yıpranan hortumların patlaması ile araçta büyük hasar oluşması dakikalar içerisinde gerçekleşiyor. Tabi bu riskleri en aza indirmek için dönemsel olarak radyatör bakımı yapılmasında büyük yararlar bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.